И втората вечер от фестивала на материалното и нематериалното изкуство „Белите нощи на Разград“, организиран от Община Разград и Регионален исторически музей, предизвика много красиви емоции у посетителите на разградските музеи.
Мястото на срещата на историята и културата – съвременна и древна – бе археологическият резерват „Абритус“.
От късните следобедни часове стотици жители и гости на Разград се стекоха към Интерактивния музей, за да видят едно от най-ценните съкровища на България – Панагюрското златно съкровище. То е открито случайно през 1949 г., състои се от 9 съда с общо тегло 6,164 кг. – ритони, фиала и амфора, изработени от чисто злато и богато украсени с митологични фигури и елементи. Смята се, че е изработено през IV или началото на III в. Пр. Хр. Оригиналът на съкровището се съхранява в Националния исторически музей, а много точно и също много ценно копие – в Исторически музей-Панагюрище, откъдето предоставиха на Регионален исторически музей-Разград съкровището за експониране по време на „Белите нощи на Разград“.
Особено засилен бе напливът към Интерактивния музей във вечерните часове, когато жителите и гостите на Разград съчетаха посещението в музея с посещение на концерт на Абритус.
Преди гостуващия изпълнител публиката, която изпълни всички крепостни стени и височини в района на Вила Урбана, аплодира разградските таланти. Момичетата от Градски мажоретен състав към ЦПЛР Център за работа с деца представиха своето светлинно шоу – с оригинални светлинни уреди и костюми, а спектакълът им завърши с танци с огън.
След тях сцената и сърцата на зрителите превзе един от любимите съвременни изпълнители на България – Папи Ханс. Пред разградчани той изпълни както добре познатите си хитове „Кекс“, „Суперпалав“, „Невинна“, така и песни от най-новия си албум „Слънцето“. Папи Ханс сподели, че е за пръв път в Разград, но е изключително впечатлен, както от публиката, така и от организацията на концерта, за което поздрави Община Разград. В изпълненията си той включи и своите почитатели, които показаха, че много добре знаят текстовете и мелодиите, а умели в танците бяха както децата, така и по-големите.
Втората и последна вечер от фестивала „Белите нощи на Разград“ завърши със заря над древния римски град Абритус, благодарност към всички музейни работници и културни институции, участвали в организацията на фестивала, както и с покана към разградчани да посетят и следващите събития от богатия културен календар на Община Разград.
Още снимки вижте на Фейсбук страницата на Община Разград.






