Председателят на Общински съвет-Разград Галина Георгиева бе сред официалните лица, които прерязаха лентата на нова придобивка за ПГТС“Христо Смирненски“ - STEM център. От името на общинското ръководство г-жа Георгиева изрази благодарност за успешното реализиране на STEM центъра в Професионалната гимназия по транспорт и строителство „Христо Смирненски“. Председателят на Общинския съвет отбеляза, че подобни проекти често създават предизвикателства пред училищата, тъй като са свързани с дейности, които не са присъщи за тяхната основна работа, като кандидатстване по различни процедури и изпълнение на изисквания, налагащи ползването на външна експертиза. По думите й вложените усилия се оправдават от постигнатите резултати. Председателят на Общинския съвет Галина Георгиева посочи, че чрез проектите се обновява материално-техническата база на училищата по начин, който не би могъл да бъде осигурен единствено със средствата от техните бюджети. Тя подчерта, че инвестициите са мащабни и изискват значителен труд за тяхното реализиране, но след приключването им създават възможности за по-добро обучение и развитие на учениците. Председателят на Общинския съвет пожела новият STEM център да бъде използван от възможно най-много ученици и им пожела успех.
Приветствие към учениците и педагогическия екип отправи и началникът на РУО Ангел Петков.
Председателят на Общинския съвет Галина Георгиева, началникът на РУО Ангел Петков, директорът на дирекция в Областна администрация Орхан Бедихаров и директорът на училището Димитричка Ангелова прерязаха лентата на STEM центъра.
Той е изграден по Инвестиция BG-RRP-1.015-1347 "Училищна среда в ПГТС "Христо Смирненски"" с основни дейности: изграждане на STEM център в направление "Дизайн и 3D прототипиране" и ВОСКС (високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи) в направление "Природни науки". По проекта, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, е новоизградена класна стая с достъп до високи технологии и са дооборудвани три кабинета. Общата сума на проекта възлиза на 179 267,77 лв. - 91 658,16 евро. Идейната концепция е съществуващите класни стаи и наличното обзавеждане в тях да бъде използвано, надградено и преобразувано с цел създаване на STEM център и STEM среда.
Димитричка Ангелова уточни, че с оглед спецификата на училището - с насоченост към транспорта - е закупен софтуер, който удачно ще бъде използван за демонстрации и тренировки. В центъра ще се провеждат часове по специалните учебни предмети – двигатели с вътрешно горене, автотранспортна техника и др. По този начин ще се използва интегрираният подход за преподаване на учебните дисциплини от специфичната професионална подготовка. Идеята е STEM центърът да свърже изучаването на математическите зависимости и компютърните умения с предмети от професионалната подготовка „Информационни технологии в професията и AutoCAD“. Обособена е зона "Център за дигитални създатели" с място за творческа дейност, индивидуална работа и работа в екип, оборудван с 3D и др. техника с широк спектър на приложение.
Още снимки вижте на Фейсбук страницата на Община Разград.






