24 докладни записки обсъдиха на заседания на осем постоянни комисии общинските съветници от Общински съвет-Разград днес. Сесията, на която ще се вземат решения по предложенията на общинското ръководство, ще се проведе на 30 юни. Докладните бяха представени от Кмета Добрин Добрев, заместник-кметовете Полина Иванова, Елка Неделчева и Зорница Евгениева, в заседанията участваха и заместник-кметът Хабибе Расим и секретарят на Община Разград Нели Добрева.
Изменения на две наредби включва дневният ред на предстоящата сесия. Промените в Наредба № 14 на Общински съвет Разград за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Разград са свързани с няколко фактора: приемането на еврото като официална валута, актуализиране на наименованията на административни услуги, определяне на цени на услуги, които досега не били част от Наредбата, уточняване или отпадане на текстове и на услуги. Сред новите моменти са: актуализиране на цените в ЦПЛР Ученическо общежитие и в ЦПЛР Ученическа спортна школа, въвеждане на нови услуги в Младежкия център, въвеждане на възможност за ползване на бившата Хижа на Община Разград в местността „Пчелина“, която след категоризация вече е със статут на Пансион.
Измененията в Наредба № 12 на Общински съвет Разград за организацията на движението по общинските пътища и улици на територията на Община Разград са свързани с възможностите за паркиране и начините на плащане на „синя зона“. Установено е, че Община Разград е изключение сред общините, предоставяйки възможност за безплатно паркиране чрез издаване на пропуски – става ясно от докладната. Подобни безплатни пропуски не съществуват в общините: Плевен, Сливен, Монтана, Враца, Русе, Търговище, Шумен, Велико Търново и други. С изменението на Наредбата отпада издаването на безплатни пропуски, такава възможност ще съществува само за общински автомобили, а за останалите ще има режим на платено паркиране след произнасяне на комисия. Премахва се и безплатният половин час, отпадат продавачите на билети в „синя зона“. Служителите ще имат предимно контролни функции, а заплащането на паркомясто ще става чрез СМС, мобилни приложения, а поетапно и с паркомати.
Сред докладните, които са в дневния ред на юнската сесия на местния парламент, е одобряване на партньорство между Община Разград и Сдружение „Асоциация на българските градове и региони“ по реализацията на проект „Подкрепа за уязвими и маргинализирани общности“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“.
С 4 имота се допълва Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост за 2026 г. за горски имот е проявен интерес за настаняване на пчелин, за имот в жк „Орел“ има искане за учредяване право на пристрояване, а за две ниви в Топчии има интерес за закупуване.
26-странична Годишна програма за развитие на читалищната дейност в община Разград през 2026 г. е също сред докладните за сесията на 30 юни.
Съветниците обсъдиха и докладна за провеждане на извънредно заседание на Общото събрание на Асоциацията по В и К на обособената територия, обслужвана от „Водоснабдяване-Дунав“ЕООД, решението кой ще ги представлява обаче остана за сесия.
В изпълнение на указания на Министерството на финансите на сесия влиза и приемане на актуализирана бюджетна прогноза 2026-2028 на постъпленията от местни приходи и на разходите за местни дейности на Община Разград.
В две докладни се предлага предоставяне безвъзмездно за управление на имоти на Висшия съдебен съвет – Съдебната палата на пл. „Независимост“ и Административния съд.
Сред докладните записки е обявяване на имот-публична общинска собственост за имот-частна общинска собственост – първи етаж на сградата на бул. „България“№5, чийто втори етаж е изложбена зала.
Предложения за провеждане на продажби на имоти, учредяване право на ползване и разрешения за изготвяне на подробни устройствени планове са останалите докладни записки за сесията на 30 юни, която започва в 13,30 ч. и може да се гледа наживо по КИС 13, на сайта и на Фейсбук страницата на Община Разград.
Още снимки вижте на Фейсбук страницата на Община Разград.






